Roseacre Primary Academy

Excellence for all  

Roseacre Logo

  Excellence from all

Roseacre Primary
Academy

Excellence for all

Roseacre Logo

Excellence from all

Governor Information

 

All information published is in accordance with government legislation and guidance. Attendance shown is at any relevant meetings held in the year 2016-17.

Current Members:

Mrs Alana Frith Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
02/10/2016
Term Ends
01/10/2020
Attendance
3/3

Roles

Trustee
Chair of Governors
Resources Committee
Standards and Effectiveness Committee
Performance Management / Pay Committee (Review Officer)

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

Skills development consultant
Director FCAT
Chair of governors at Westcliffe Primary School
Chair of governors at Revoe Learning Academy

Relationships to School Individuals
Mrs Lesley McConnell Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
01/10/2015
Term Ends
30/09/2019
Attendance
3/3
Roles

Trustee
Vice Chair of Governors
Resources Committee
Standards and Effectiveness Committee
Performance Management / Pay Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals
Ms Venessa Beckett Associate Member
Appointed by: Governing body
Appointed
02/11/2014
Term Ends
20/10/2018
Attendance
3/3
Roles

Standards and Effectiveness Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

Local government officer at Blackpool Council
Husband is the owner of JT Ltd.

Relationships to School Individuals

2 children in school

Mrs Annette Conuel Staff Governor
Appointed by: Staff
Appointed
01/01/2014
Term Ends
31/12/2017
Attendance
2/2
Roles

Health and Safety
Standards and Effectiveness Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals
Miss Leanne Docherty Associate Member
Appointed by: Governing body
Appointed
10/01/2017
Term Ends
09/01/2021
Attendance

 

Roles

 

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals

 

Ms Helen Geddes Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
28/06/2013
Term Ends
27/06/2017
Attendance
2/2
Roles

Resources Committee
Standards and Effectiveness Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

None declared

Relationships to School Individuals

1 child in school

Mrs Louise Hall Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
25/04/2014
Term Ends
24/04/2018
Attendance: 3/3
Roles

Trustee Resources Committee
Standards and Effectiveness Committee - Chair Performance Management / Pay Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

None declared

Relationships to School Individuals
Mr Stephen Knowles Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
01/09/2016
Term Ends
31/08/2020
Attendance
2/2
Roles

Resources Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

Head of special projects at Eric Wright.

Relationships to School Individuals

1 child in school

Mrs Eskaternia Kosogorin Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
12/07/2016
Term Ends
11/07/2020
Attendance
2/2
Roles

Standards and Effectiveness Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals
Mr Howard Parish Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
01/11/2014
Term Ends
31/10/2018
Attendance
1/2
Roles

Health and Safety Committee - Chair
Resources Committee - Vice Chair

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

None declared

Relationships to School Individuals
Mr Stephen Poole Parent Governor
Appointed by: The parents
Appointed
01/09/2015
Term Ends
31/08/2019
Attendance
3/3
Roles

Resources Committee - Chair
Health and Safety Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals

2 children in school

Mrs Sarah Tabeart Parent Governor
Appointed by: The parents
Appointed
22/09/2014
Term Ends
21/09/2018
Attendance
1/2
Roles

Standards and Effectiveness Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals
Miss Sandy Townsend-Wallace Parent Governor
Appointed by: The parents
Appointed
21/10/2014
Term Ends
19/10/2018
Attendance
3/3
Roles

Resources Committee - Vice Chair

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

Accountant at Blackpool Council
Husband is the owner of Thomas Taylor Ltd. (horticultural services)

Relationships to School Individuals

1 child in school

Resigned from Role

Mr David Lusher Community Governor
Appointed by: Governing body
Appointed
02/10/12
Term Ends
11/07/16
Attendance
3/6
Roles

Audit Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals
Ms Kate Staley Parent Governor
Appointed by: The parents
Appointed
09/11/14
Term Ends
21/10/2016
Attendance
1/7

Roles

Standards and Effectiveness Committee

Pecuniary Interests / Other Educational Establishments Governed

 

Relationships to School Individuals